MSÜ Puan Hesaplama

MSÜ Ne Zaman?

MSÜ Puan Hesaplama Aracı
Türkçe


Temel Matematik(40)


Sosyal Bilimler(20)


Fen Bilimleri (20)


Puanlar
MSÜ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

MSÜ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

MSÜ net hesaplamasında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Yapılan net sayısına bakılarak sınava giren adayların ham puanları belirlenecek.

Sınava giren adayların girdikleri sınavdan aldıkları puanlar baz alınarak o testin standart sapması ve ortalaması bulunur. Yapılan hesaplar sonucunda standart sapması 10, ortalaması 50 olan adayların standart puanları hesaplanacaktır.

MSÜ- SA

Türkçe: Yüzde 25-Matematik: yüzde 35-Fen bilimler: yüzde 30-Sosyal bilimler: yüzde 10

MSÜ-EA

Türkçe: yüzde 35- Matematik: yüzde 35- Fen bilimleri: yüzde 10- Sosyal bilimler: yüzde 20

MSÜ-SÖ

Türkçe: yüzde 35-Matematik: yüzde 20- Fen bilimleri: yüzde 10 – Sosyal bilimler: yüzde 35

MSÜ-GN

Türkçe: yüzde 35- Matematik: yüzde 35- Fen bilimleri: yüzde 15- Sosyal bilimler: yüzde 15

Hesaplanmış olan standart puanlar yukarıdaki ağırlıklar kullanılarak ağırlık puanları bulunur. Ağırlıklı puanların hesaplanması için adayların Türkçe ve Temel Matematik sorularının her birinden en aşağı 0,5 ya da üzeri bir puan almaları gereklidir. Sadece bu şartları sağlayan kişilerin ağırlıklı puanları hesaplanır.

Ağırlıklı puanların en düşüğü 100, en yükseği ise 500  ‘dür. Bu puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-GN, MSÜ-EA, MSÜ-SA ve MSÜ-SÖ puanları oluşturulmaktadır.

Sınav puanı kişilerin aday olarak seçilmesi ve 2. Aşamaya çağrılması için önemli olsa da yalnız yeterli olmamaktadır. Öğrencilerin MSÜ ‘ye girebilmeleri için 2. Aşamada gerekli olan puana ulaşması lazım. Adayların puanı hesaplanır iken hangi bölümü istedikleri ya da şehit/ gazi yakını olup olmamaları da puan hesaplamasında bilinmelidir. Buna göre:

-Harp okulu adayı olanlar için sözlü mülakat yüzde 20, fiziki yeterlilik testi yüzde 15, sınav sonucu yüzde 70 ve özel nitelik puanı (şehit/gazi yakını),

– Astsubay meslek yüksekokulu adayları için Özel nitelik puanı, sınav sonucu yüzde 70, sözlü mülakat yüzde 20, fiziki yeterlilik testi yüzde 10,

– Beden eğitimi öğretmenliği adayları için genel kültür %20, meslek bilgisi %30, fiziki yeterlilik testi %30, sözlü mülakat %20, özel nitelik puanı şeklinde hesaplanmaktadır.